Windows 10 Pro For Workstations Nedir?

Microsoft, geçtiğimiz günlerde Windows 10 Pro For Workstations işletim sistemini açıkladı. Söz konusu bu sistem profesyonel kullanıcılar, veri merkezleri için yapılmış bir işletim sistemi. Özetlemek gerekirse Windows 10 Professional sürümünün bir üst versiyonu diyebiliriz. Diğer bir anlamda ise Windows Server ile Windows 10 Pro’nun birleşimidir.

Bu yeni Windows sürümünde, Windows Server’da da bulunan SMB Direct desteği bulunuyor. SMB Direct, ağ adaptörlerinin Remote Direct Memory Access (RDMA) teknolojisini desteklemesine gereksinim duyuyor. Bu nedenle sistem çok az CPU kullanımı ve gecikme ile yüksek hızlarda stabil olarak çalışabiliyor. Bunlara ek olarak yüksek boyutlu dosyalara erişim sağlayan uygulamaların, bu dosyaları SMB ile ağ üzerinde hızlı bir şekilde paylaşması sağlanıyor. 

Profesyonellere Yönelik

Windows 10 Pro for Workstations, profesyonellere hitap eden bir sistem olduğundan, donanım desteği de ona göre ayarlanmış. Aynı şekilde genel olarak sunucularda kullanılan Intel Xeon ve AMD Opteron işlemcileri de Windows 10 Pro for Workstations işletim sisteminde de kullanılabiliyor. Öte yandan sistemin sınırları da çok geniş. Windows 10 Pro for Workstations ile çalışan bir bilgisayarda dört adet CPU ve 6 TB RAM kullanmak mümkün.

Microsoft, işletim sisteminin ayrı olarak satılıp satılmayacağı konusunda henüz bir açıkla yapmadı. İş istasyonu yani workstation olarak adlandırılan hazır bilgisayarlar, büyük ihtimalle Windows 10 Pro for Workstations işletim sistemi yüklü olarak gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir