Windows 10 Mavi Ekran Hatası

Windows 10 mavi ekran hatası, her Windows kullanıcısının mutlaka karşılaştığı bir hatadır. Bu sorunu gidermek genelde zor olduğu ve tam olarak ne zaman çıkacağını bilmediğimiz için sinir bozucu bir sorun olmakta.

Bu hata genel olarak mavi ölüm ekranı olarak veya ölümcül sistem hatası olarak bilinir. Bu hata, işletim sistemi çöktüğünde oluşur, yani sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını engelleyen bir sorunla karşı karşıya kalır. Bu olduğunda, Windows problemle ilgili bazı bilgileri içeren mavi bir ekran gösterir ve sonra yeniden başlatılır.

Windows 10 Mavi Ekran Hatası Çözümü

  • Mavi Ekran Hata Kodunuzu Not Edin: Karşılaştığınız belirli bir hatayı bilmeden mavi ekran hatalarının nasıl çözüleceğini bilmek zor. Bu sebeple, mavi ekranlarda gösterilen hata kodunu not edin.
  • Son Bilgisayar Değişikliklerine Göz Atın: Çoğu zaman, sisteminizde değişiklik yaptıktan sonra mavi ekran hataları karşınıza çıkar. Bir Windows güncellemesi yaptıysanız, Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme’ye gidin ve Güncelleme geçmişini görüntüleyin.
  • Windows ve Sürücü Güncellemelerini Yapın: Güncellemeler bazen sorun çıkarsa da sıklıkla Microsoft ve üçüncü taraf şirketler bu tip hataları gidermek için güncellemeler yayınlarlar. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update’i ziyaret edin ve bekleyen güncellemeleri indirip kurun.
  • Sistem Geri Yüklemesi Yapın: Windows’ta bulunan Sistem Geri Yükleme özelliği ile sisteminizi önceki haline döndürebilirsiniz. Kullanımı kolay ve sorununuzun yazılım kaynaklı olup olmadığını anlamanızı sağlayan kullanışlı bir sorun giderme uygulamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir