Bilgisayar Virüsü Nedir?

Son yıllarda teknolojinin de gelişimi ile hemen hemen her ev ve iş yerlerinin vazgeçilmezi bilgisayarlar olmuştur. İnsanlar ekonomik açısından değerinin farkında olup her ne kadar dikkatli kullanmış olsalar da bazen bilgisayarlara bulaşan virüsler maalesef ki cihaz ayarlarını bozar ya da müdahale edilmediği takdirde çalışamaz duruma getirebilir. Bilgisayar virüsleri, çalışır durumda olan bilgisayarlara ani bir giriş ise zarar veren programlardır. Bilgisayar virüsleri dosyalara bulaşan ve bilgisayarın sistem alanlarına bulaşıp zarar veren virüsler olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılırlar. Ayrıca her iki virüste bilmeden aktif hale getirildiğinde bilgisayarın ağ üzerinden diğer bilgisayarlara bulaşmasına da sebebiyet verebilirler.

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Bulaşır?

Bilgisayar virüslerinin en kolay ve sıklıkla bulaşma yöntemlerinden en yaygın olanı virüs kapmış bir programın bilgisayar indirilmesidir. Yüklenen uygulamaya virüsü işlemcisi veya kurucusu tarafından eklenerek virüs kodu aracılığı ile bilgisayara bulaşır. Uygulamaya tanımlanan bu kodlar, bilgisayar kullanıcısı tarafından uygulamanın aktifleştirilmesi halinde bilgisayar potansiyel olarak virüs almış olur. Genellikle internet üzerinden yüklenen dosyalar da görülmesi aslında bilgisayarlar için büyük bir tehlike yaratır.


Bilgisayar Virüsü Bulaşırsa Ne Olur?

Bilgisayara virüslü bir program yüklendiği zaman uygulamada bulunan virüs kodu bilgisayarın hafızasına geçiş yapar ve zararlarını vermeye başlar. Bu durumun aksine çok sık görülmemesi kaydı ile bazen virüsler bilgisayarın sabit disk veya boot sector adı verilen disklere yerleşme ihtimalleri de olabilir. Bu durumda bilgisayar her açılmasında virüs uyarısı verir. Bunların yanı sıra çok daha tehlikeli bir durum ile karşı karşıya getirebilecek dosyaları kopyalayan virüsler de bulaşabilir. 

Bilgisayar Virüsleri Nasıl Engellenir?

Bilgisayar virüsleri bulaştıkları bilgisayarlar da dosyaların erişebilirlik durumunun kapanmasına ya da bilgisayarın çökmesine sebebiyet verebilir. Sık sık bilgisayarlar da kapanma ya da dosyaların kapatılması durumu bilgisayara virüs bulaştığının göstergesidir. Bilgisayar virüslerinden korunmanın en kolay yöntemi tanıdık olmayan hesaplar üzerinden gelen e-postayı kabul etmemek, spam maillerinin silinmesi gereklidir. Bunların yanı sıra bilgisayara yazılım veya casus programları da yüklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir