Bilgisayar Virüsü Nedir Kısaca

Bütün ortamlarda kullanılan bilgisayar tarzında elektronik cihazlar işlemlerin pratik bir şekilde yapılmasını sağlar. İşyeri, ofis ve evlerde kullanılan bilgisayar, notebook, lap top, ıpad hatta mobil cihazlar internet uygulaması ile daha çok işlem yapılmasını sağlıyor. Sık kullanılan bu cihazlarda casus yazılımcılar cihazlarla bağlantı kurarak virüs atabiliyor. Bilgisayar virüsünü kısaca açıklamak gerekirse içerikte yer alan bilgilerin kaybolmasına neden olan faktördür denilebilir. Virüslere karşı engel koymak için web adresi belli olmayan ve uygun olmayan sitelere çok fazla giriş yapmamak gereklidir. 

Virüsler Bilgisayara Zarar Veriyor

Bilgisayarlarda ortaya çıkan virüs sorunu çok sayıda zararı da beraberinde getiriyor. Virüsler bilgisayarların yazılım ve donanımlarına zarar veren farklı içeriklere verilen isimdir. Virüslere karşı bilgisayarları korumak için virüs temizleyici programlar kullanılmalıdır. Bu programlar haftalık olarak yüklendiğinde virüs oluşumu da otomatik olarak engellenmiş olur. Bilgisayar virüsünü kısa ve net olarak açıklamak gerektiğinde kullanıcının izni olmadan çalışma sistemini düzensiz konuma getirme şeklinde açıklanır. Bilgisayar virüsleri bilgisayarların çalışma şeklini ele geçirirler. Yazılım ve donanım sekmesinde oluşan virüsler kayıtlı olan bütün bilgi ve verilerin silinmesine neden olan bir faktördür. Bu durumdan kurtulmak için bilgisayarlar da yedekleme yapmak gereklidir. Virüslere karşı en önemli koruma bu şekildedir.

Virüsler Bilgisayarları Etkiler

Cihazların çalışma sistemini bozan virüsler, kullanıcının izni olmadan bilgisayarlara sızarlar. Ele geçirdiği programların çalışmasını engelleyen virüslerde aslında gizli bir programı içerisinde barındırır. Bilgisayar sisteminde oluşan virüsleri yok etmek çokta mümkün olan  bir durum değildir. Bütün bilgi ve verilerin silinmesine ve kaybolmasına yol açan virüsler için virüs temizleme programları bir alternatif olarak tercih edilebilir. Bilgisayar virüsü nedir sorusunun kısa bir şekilde cevabı böyledir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir